Tato webová stránka používá cookies

K personalizaci obsahu a reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze naší návštěvnosti využíváme soubory cookies. Informace o tom, jak náš web používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Partneři tyto údaje mohou zkombinovat s dalšími informacemi, které jste jim poskytli nebo které získali v důsledku toho, že používáte jejich služby.

Obec Vidče

Obec Dolní Bečva

Vidče leží 4 km jihozápadně od Rožnova pod Radhoštěm, mezi Moravskoslezskými Beskydami a Vsetínskými vrchy. Rozkládá se na ploše 1 179 ha, krajinu tvoří většinou pastviny, v menší míře pak pole. Žije zde 1 705 obyvatel (k 1. 1. 2017). Vidče se řadí k nejstarším obcím v regionu, první písemná zmínka o Vidči je z roku 1310. Byla to převážně pasekářská obec s těžbou vápence a železné rudy, zejména v osmnáctém století. Obcí protéká potok Maretka, který se vlévá do řeky Bečvy. Údolím obce kolem potoka vede silnice spojující města Rožnov pod Radhoštěm a Valašské Meziříčí přes sousední obec Střítež nad Bečvou. V centru obce je také odbočka pro cestu do Valašské Bystřice.

Na území obce se nachází přírodovědně zajímavé a cenné lokality. K obci náleží pasekářské osady, na nichž leží také Videčské paseky, nejvyšší bod obce s nadmořskou výškou 597 m. Z okolí je krásný výhled na Veřovické, Vsacké a Hostýnské vrchy a především na Radhošť. To si mohou vychutnat nejen pěší turisté, ale také cyklisté - obcí vede cykloturistická stezka. V zimě pak lze využít četné nenáročné, ale dobře udržované běžecké lyžařské trasy. Nad obcí se nachází cvičná mez, hojně využívaná příznivci paraglidingu a rogalistiky.

Obcí prochází i trasa naučné stezky Hradisko, která mapuje historicky a přírodně významné územní chráněné krajinné oblasti Beskydy. Vzhledem k přírodním krásám okolí je Vidče rovněž chatovou oblastí, kam za odpočinkem jezdí lidé z širokého okolí.

Adresa

Galerie