Tato webová stránka používá cookies

K personalizaci obsahu a reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze naší návštěvnosti využíváme soubory cookies. Informace o tom, jak náš web používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Partneři tyto údaje mohou zkombinovat s dalšími informacemi, které jste jim poskytli nebo které získali v důsledku toho, že používáte jejich služby.

Za sbírkovou akci „Dobrý skutek za starý mobilní telefon?“ byl předán finanční dar společnosti AUXILIUM o.p.s.

Sdružení Mikroregion Rožnovsko ve spolupráci s firmou ASEKOL a.s. a Zlínským krajem uspořádalo charitativní předvánoční sbírku nepotřebných mobilních telefonů s názvem „Dobrý skutek za starý mobilní telefon?“. Za každý odevzdaný telefon pak organizátoři  poskytli částku 22 Kč pro dobročinné účely. Občané Rožnovska nashromáždili dohromady 702 ks telefonů a pomohli tak společnosti Auxilium o.p.s., která pomáhá rodinám pečujícím o děti i dospělé s nejtěžším stupněm zdravotního postižení, získat finanční dar ve výši 16.000,- Kč.! 

V předvánočním čase probíhala po celém území Sdružení Mikroregion Rožnovsko sbírková akce starých mobilních telefonů, která měla zároveň i osvětový charakter - smyslem této akce bylo připomenout občanům, že i drobné elektrozařízení, jako je mobilní telefon, si zaslouží recyklaci, a motivovat je tak k tomu, aby odevzdali k recyklaci svůj nevyužívaný starý mobil a zároveň tím přispěli na dobrou věc. Projekt byl organizován v rámci kampaně na podporu třídění elektroodpadu.

Sběrová akce se v předvánočním čase uskutečnila také ve městech Zlín, Vizovice a Valašské Klobouky a celkem se podařilo vysbírat 1 403 telefonů.

„Považuji tuto aktivitu za velmi přínosnou a chtěla bych poděkovat všem, kdo se zapojili do její organizace i těm, kteří odevzdáním svého starého mobilu učinili dobrý skutek," řekla Margita Balaštíková, radní Zlínského kraje pro životní prostředí a zemědělství.

Počet vysbíraných telefonů a následný výtěžek (výsledná částka byla zaokrouhlena na celé tisíce):

  • Sdružení Mikroregion Rožnovsko – 702 ks telefonů – 16.000,- Kč pro Auxilium o.p.s.
  • Město Valašské Klobouky – 222 ks telefonů – 5.000,- Kč pro Dětský domov Valašské Klobouky
  • Město Vizovice – 120 ks telefonů – 3.000,- Kč pro Dětský domov Vizovice
  • Statutární město Zlín – 359 ks telefonů – 8.000,- Kč pro Dětský domov Zlín Lazy

Proč je třeba ekologicky likvidovat staré mobilní telefony?

Podle průzkumu společnosti ASEKOL leží aktuálně v českých domácnostech cca 10 miliónů starých, nepoužívaných mobilních telefonů – bez využití a bez možnosti recyklace. Například z 5 miliónů mobilních telefonů (zejména starších typů) lze postupnou recyklací získat až 120 kg zlata, 45 kg palladia, jednu a čtvrt tuny stříbra, 45 tun mědi a 19 tun kobaltu. Pokud telefon není ekologicky zlikvidován a vyhodí se do popelnice, kam rozhodně nepatří, skončí bez využití buď ve spalovně, nebo na skládce. Zde se z něj začnou postupně uvolňovat toxické látky, nikl z baterií, rtuť, bromované zpomalovače hoření, beryllium a další. Tyto sloučeniny mohou pronikat např. do spodních vod a dostávají se různými způsoby zpět do potravního řetězce, tedy i k nám a způsobují škody na našem zdraví.

 I malé přístroje by proto měly být likvidovány ekologicky. K jejich sběru slouží speciální červené kontejnery ve městech, malé kontejnery na obecních a městských úřadech nebo je občané mohou odevzdat také ve sběrném dvoře.

Děkujeme všem, kteří se do sbírkové akce zapojili – máme velikou radost, že se nám podařilo vysbírat největší počet telefonů a pomoci tak nemalou částkou potřebným.