K personalizaci obsahu a analýze naší návštěvnosti využíváme soubory cookie. Používaním webu s tím vyjadřujete souhlas. Další informace

Recyklojízda 2018

Na podporu třídění a recyklace baterií projede republiku Recyklojízda. Zavítá i do našeho mikroregionu a zapojit se může každý

Na podporu třídění a recyklace baterií projede v červnu Českou republiku již podruhé tým Recyklojízdy. Tříčlenná skupinka nadšenců na elektrokolech si dala za cíl zdolat za 10 dní 800 kilometrů. Na cestu se vydá 13. června 2018 z Frenštátu pod Radhoštěm. Cílovým místem bude 22. června 2018 město Cheb. Na cestě bude mít 24 zastávek v českých a moravských městech. Jednou z nich bude i Rožnov pod Radhoštěm.

„Celou akci děláme především proto, že chceme jít mezi lidi, mluvit s nimi o tom, že i když se někomu mohou zdát baterky malé, do koše rozhodně nepatří. Je potřeba je odnášet na sběrná místa, odkud putují na recyklaci. Chráníme tím životní prostředí,“ říká Eva Gallatová, která je členkou týmu Recyklojízdy a zároveň zastupuje neziskovou společnost ECOBAT, která v České republice zajišťuje zpětný odběr a recyklaci baterií.
 

Vzkaz od Recyklojízdy: Přineste nám baterky

V Rožnově pod Radhoštěm bude mít Recyklojízda svou zastávku 13. června v 10:30 – 11:00 hod na Masarykově náměstí. Půjde o krátké setkání s obyvateli, školáky a se zástupci městského úřadu. Tým Recyklojízdy už nám dnes vzkazuje: „Největší radost nám uděláte, když nám přinesete použité baterie. Na kolech je sice neodvezeme, ale rádi se pro ně po Recyklojízdě vrátíme.“

Použité baterie pro Recyklojízdu můžete už nyní odevzdávat na sběrných místech:

Recyklojízda je otevřený projekt, a pokud si vedle sběru baterií chcete užít i společné zážitky, můžete se k týmu Recyklojízdy připojit a část nebo celou cestu s nimi zdolat na kole či elektrokole. Bližší informace o trase budou od poloviny dubna k dispozici na webu recyklojizda.ecobat.cz.
 

Zatím jen polovina baterií končí na recyklaci, pojďme to změnit!

Zatím jen necelá polovina baterií, které jsou v Česku dány do oběhu, končí na recyklaci. Mělo by jich být mnohem víc, protože každá baterie, která skončí ve směsném odpadu, škodí přírodě. A to je hlavní cíl Recyklojízdy – přesvědčit lidi, aby použité baterie odevzdávali na recyklaci. Když hodíte baterii do popelnice na směsný odpad, skončí na skládce nebo ve spalovně. V obou případech se z ní uvolňují škodlivé látky, včetně těžkých kovů, které znečisťují ovzduší, půdu, podzemní a povrchové vody. Když ale absolvujete pár kroků navíc k nejbližšímu sběrnému místu, pak nejenže přírodu neznečisťujete, ale navíc ji šetříte, protože díky recyklaci z použitých baterií získáváme druhotné suroviny, zejména kovy, které mohou sloužit k výrobě nových produktů.

Sběrných míst je v ČR už přes 20 tisíc. Asi nejznámější jsou červené venkovní kontejnery na třídění drobných elektrospotřebičů a baterií. Na popularitě získává odevzdávání baterií v obchodech. Kdykoli tedy půjdete nakoupit do supermarketu, můžete zde odevzdat i baterie. A pokud ještě nevíte, kde máte nejbližší sběrné místo, určitě ho najdete na vyhledavači mapa.ecobat.cz.

 

RECYKLOJÍZDA 2018 – základní info

  • Startuje 13. června 2018 ve Frenštátu pod Radhoštěm a končí 22. června 2018 v Chebu
  • 3-členný základní tým Recyklojízdy stráví 10 dní v sedle elektrokola a zdolá přes 800 km
  • Po cestě zavítá do 24 českých a moravských měst a obcí
  • S programem Recyklace hrou bude na trase navštěvovat vybrané školy
  • Sledujte nás na Facebooku @Recyklojízda a na webu recyklojizda.ecobat.cz

 

Obrázek

 

A jak vypadala nakonec Recyklojízda 2018? Podívejte se na tento sestřih :) ;)